PERIFERIE

PERIFERIE - Hommage á Alexandr Hackenschmied


 Info >  Alexander Hammid je autorem slavného krátkého filmu Bezúčelná procházka (1930) - obrazové básně bez zvuku, zachycující (zdánlivě) "bezúčelnou" cestu neznámého muže periferií předválečné Prahy. Film je řazen k základním dílům českého avantgardního filmu a přesto zůstává dodnes aktuální svým výrazem a výzvou pro interpretaci, dílem kde se vrací vzorec příběhu a mýtická postava věčného "pražského chodce", motivů rozdvojení a dvojníka, improvizace a nelineárního procesu vnímání a prolínání. Projekt Periferie je syntézou filmu, videa a živé hudby. Kombinuje autentický filmový materiál Hackenschiedova filmu s novými foto a video obrazy a hudebním tvarem. Představení je inspirováno enigmatickou poetikou a atmosférou filmu, hudební kulturou městského prostředí Prahy 30 let a současnou alternativní hudební a zvukovou tvorbou v USA a Střední Evropě. >> Představení vzniklo jako výsledek spolupráce americké skladatelky a interpretky Beth Custer s českými umělci, fotografy, hudebníky a multimediálními tvůrci. Projekt Periferie je tvůrčím gestem odkazujícím na historickou kontinuitu avantgardy předválečné střední Evropy s aktuálním jazykem a poetikou dnešního audiovizuálního jazyka. Zároveň je zde kladena otázka o proměně fenoménu tváře městské periferní krajiny, metamorfující v hybridní novotvar, vyrušující poslední fragmenty předválečné Prahy. >> Projekt byl realizován s podporou programu Arts Link, nadace Trust for Mutual Understanding a českými partnery (FAMU, FAVU, Asociace MLOK, atd). Jde o nízkorozpočtový projekt v duchu původního Hackenschiedova filmu, který vznikl více méně v prostoru mezi ulicemi a pracovním stolem.

Film byl původně natočen na inverzní formát DS8, střih a postprodukce na miniDV a iBook Final Cut. Pro účely projekce existují dva formáty: 2x miniDV (DVD) full-screen pro dva synchronizované projektory, nebo 1x miniDV (DVD) s širokoúhlým výřezem.

Produkce:
Miloš Vojtěchovský - vojtechovskym@famu.cz
Martin Blažíček - martin@blazicek.net

movie02

 Live >  12.11.04 / Roxy-NoD Praha - Premiéra (Custer/Alacam/Pajer); 18.11.04 / Kino Oko Praha (Custer/Alacam/Pajer); 17.2.05 / Film Museum, Minsk, Belarus (Andrej Savitsky)

 Periferie DVD >  Periferie DVD obsahuje původní obraz použitý při živých vystoupeních s remasterovanou nahrávkou koncertního provedení 18.11.04 v kině Oko, ukázku z premiérového představení, sérii fotografií Miloše Vojtěchovského, doprovodné texty k představení v češtině a angličtině a esej Miloše Vojtěchovského "Psychogeografie okraje (.rtf)".

tramvaj

 Foto >  foto z filmu: 1/ 2/ 3/ 4/ 5/ 6/ 7/ 8/ 9/ 10/ 11/ 12/ 13/ 14/ 15/ 16/ 17/ 18/ 19/ 20/ 21/ >> foto Miloš Vojtěchovský: 1/ 2/ 3/ 4/ 5/ 6/ 7/ 8/ 9/ 10/ 11/ 12/ 13/ 14/ 15/ 16/ 17/ 18/ 19/ 20/ 21/ >> Návrh plakátu k premierovému představení.

 Video >  Ukázka z Periferie DVD část 1, část 2

 Tvůrci >  Beth Custer je skladatelka, performerka a hráčka na klarinet žijící v San Franciscu. Je zakládajícím členem souboru Club Foot Orchestra hrajícího převážně živý hudební doprovod k němý filmům, a dále členem saxofonového kvartetu Clarinet Thing, triphopového Eighty Mile Beach a latin-jazzového Dona Luz 30 Besos. V současnosti vede vlastní soubor The Beth Custer Ensemble. Více než 10 let spolupracovala jako dvorní skaldatel Jon Goode Performance Group, složila hudbu k sedmi jejich divadelním hrám. Dále spolupracovala s Fredem Frithem, Chrisem Cutlerem, Connie Champagne, Jin Hi Kimem, Miyou Masaoka, Willem Bernardem, Grassy Knollem, Violent Femmes, Joshuou Brody, Sky Cries Mary, Snakefinger a s řadou dalších. >> Martin Alacam, kytarista narozeným v Istanbulu, od roku 1993 hrající ve skupině Metamorphosis. Alacam spolupracoval z řadou dalších hudebníků (Marcus Godwyn, Sing Sing, Theater Brett, Pavel Fajt...), složil hudbu k několika divadelním hrám a tanečním vystoupením. >> Christoph Pajer, narozen v Hainburg/Donau, člen skupiny Metamorphosis a zakládající člen skupiny Boo. Absolvoval klasické hudební vzdělání v oboru housle. Od roku 1993 hrál společně s Martinem Alacamem, Leberzirr*ose, Vienna-Art School, Oliverem Stotzem, Markusem Sovitem, Natalie Trz a dalšími. Nahrál hudební doprovod pro divadelní hry a pro videoart (se Sebastianem Vaughnem), v současnosti hraje na housle a elektronické nástroje. >> Martin Blažíček je absolvent FAMU Praha (obor střih), autor řady experimentálních filmů. V současnosti se zabývá fenoménem expanded cinema a filmové performance (zakládající člen skupiny Ultra 1999-2002). Od roku 1997 realizace řady filmů a multimediálních představení ve spojení s improvizovanou hudbou. Od roku 2001 byl kurátorem řady filmových přehlídek u nás i v zahraničí.

movie01

 Odkazy >  Beth Custer, Christopher Pajer, Metamorphosis, Boo, Martin Blažíček, Alexandr Hackenschmied, Kino Oko Praha, Roxy/No-D, Lemurie.cz, CeC Artslink, Mamapapa, FAMU, FAVU, Asociace Mlok.